بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، این رودخانه با طی کردن مسیری بسیار طولانی و با عبور از دشت‌ها، شهرها و روستاهای زیادی در مسیر پر پیچ و خم خود جان تازه‌ای به این مناطق داده و علاوه بر تأمین آب مورد نیاز کشاورزان، نقش مهمی نیز در تأمین آب مورد نیاز مردم ساکن در این مناطق را ایفا می‌کند.

رودخانه قره‌چای از ارتفاعات شازند سرچشمه می‌گیرد و با عبور از مسیری به طول 540 کیلومتر و سیراب کردن دشت‌های حاصلخیز، پس از سکون در پشت دیواره سد ساوه و استفاده بهینه کشاورزان سخت کوش ساوه‌ای در نهایت مازاد آن به دریاچه نمک قم سرازیر می‌شود.

بر اساس نقشه‌های جغرافیایی منطقه، این رودخانه از به هم پیوستن دو رود تشکیل می‌شود و وسعت حوضه آبریز آن به حدود 23 هزار و 921 کیلومتر مربع می‌رسد.

شاخه جنوبی این رودخانه از کوه‌های سربند، راسوند، تالاب عباس‌آباد، عمارت، کله و نهرمیان سر چشمه می‌گیرد، این شاخه‌ها در محلی به نام پل دوآب به هم پیوسته، رود واحدی را به نام چرّا یا شرا در دهستانی به همین نام تشکیل می‌دهند دیگر شاخه رودخانه قره‌چای از کوه‌های استان همدان سرچشمه گرفته و پس از اتصال به رودخانه چرا یکی شده و به سمت شهرستان ساوه جریان می‌یابد و پس از گذشتن از دشت ساوه به قمرود پیوسته و به دریاچه نمک قم می‌ریزد.

از گذشته‌های دور تا به امروز حیات وحش بسیار متنوعی در حاشیه این رودخانه وجود داشته که نشان‌دهنده اهمیت رودخانه قره‌چای در حفظ محیط زیست بوده است، که بر اثر بی‌توجهی بسیار از سوی مردم، مسئولان و بهره‌برداران از طبیعت، متأسفانه شاهد کاهش قابل توجه آب این رودخانه خروشان در گذشته‌های نه چندان دور و یا خشک شدن آن در برخی مناطق هستیم که در صورت ادامه این روند باید منتظر خشکیدن رگ‌های زندگی در اطراف تنها رود دائمی استان باشیم.

متأسفانه به رغم اهمیت این رودخانه دائمی در سال‌های گذشته شاهد هستیم، که نفس‌های قره‌چای به شماره افتاده و در برخی از مناطق نیز این رودخانه خشک شده است.

حفر چاه‌های غیر مجاز در مناطق مختلف شهرستان‌هایی همچون شازند، خنداب و ساوه از عوامل اصلی وضعیت کنونی رودخانه قره‌چای علاوه بر کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر به شمار می‌رود.

متأسفانه مسئولان نیز در این سال‌ها اقدامات مناسبی برای حفاظت از قره‌چای انجام نداده‌اند، به نحوی که امروز نه تنها حریم این رودخانه در استان تعیین نشده، بلکه، به عنوان نمونه، هنوز اداره محیط زیست شهرستان خنداب که بخش اعظمی از رودخانه قره‌چای از این منطقه می‌گذرد، فعالیت خود را در این شهرستان آغاز نکرده است، پس چگونه می‌توان انتظار داشت، که به حفاظت از رودخانه قره‌چای بپردازیم؟

یکی دیگر از چالش‌های موجود ایجاد سد و بندهای مختلف بر روی مسیر این رودخانه در استان همدان است، این در حالیست که این وضعیت همچنان ادامه داشته و نمایندگان و مسئولان استان اقدام مناسبی برای تأمین حق آبه قره‌چای انجام نمی‌دهند تا جایی که در سال‌های گذشته بنا بر شنیده‌ها مسئولان استان همسایه اقدام به بالا بردن دیواره سد همدان و افزایش ظرفیت آبگیری آن کرده‌اند.

تا زمانی که این مشکلات به قوت خود باقی است و مدیران و برنامه‌ریزان استان راه‌ حلی اساسی برای آنها در نظر نگیرند، وضعیت قرمز رودخانه قره‌چای ادامه داشته و به روزهایی خواهیم رسید که این شریان حیاتی استان‌مان خشک شود و به جایی برسیم که همچون وضعیت دریاچه ارومیه کاسه چه کنم را دست بگیریم.

*لزوم تهیه طرح جامع سامان‌دهی رودخانه قره‌چای

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این رابطه به خبرنگار ما گفت: رودخانه قره‌چای به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های دائمی کشور به شمار رفته، که نقش مهمی در زندگی مردم استان مرکزی و استان‌های هم‌جوار دارد، با توجه به اهمیت این موضوع، هم اکنون این رودخانه در زمره 61 رودخانه حفاظت شده کشور قرار دارد.

امیر انصاری اظهار داشت: قرار گرفتن شهرستان‌های شازند، خنداب، کمیجان، تفرش و ساوه در مسیر این رودخانه نشان از اهمیت موضوع داشته و در نتیجه قره‌چای نقش مهمی در تأمین معاش ساکنان این مناطق دارد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در چند سال گذشته قره چای وضعیت نامطلوبی را تجربه کرده، که عوامل متعددی باعث تشدید این وضعیت شده‌اند، که به بهره‌برداری غیر اصولی از منابع آب حوضه آبخیز به وسیله صنایع بزرگ و آب بر به ویژه در سرشاخه‌های این رودخانه به عنوان عاملی که باعث شده که حق آبه رودخانه تأمین نشده و در نتیجه بخشی از رودخانه خشک شود می‌توان اشاره کرد.

وی ادامه داد: دوره خشکی رودخانه در سال‌های گذشته با افزایش چشم‌گیری مواجه شده، به عنوان نمونه در حدود 20 سال پیش دبی آب این رودخانه در منطقه پل دوآب 4 هزار لیتر در ثانیه بوده، این در حالی است که دبی آب در منطقه جوشیروان که پایین دست رودخانه بوده، به 4 و نیم هزار لیتر در ثانیه رسیده بوده است.

انصاری افزود: اما اکنون دبی آب در پل دوآب 2 هزار و پانصد لیتر در ثانیه بوده و متأسفانه این میزان در جوشیروان به صفر رسیده و این موضوع نشان‌دهنده وضعیت ناگوار رودخانه قره‌چای است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان داشت: عوامل متعددی باعث بروز وضعیت کنونی شده که برداشت غیر مجاز از سفره‌های آب زیرزمینی و حفر چاه‌های غیر مجاز، استفاده از منابع آب زیرزمینی در بخش صنعت و بهره‌برداری غیر اصولی از معادن کوکبیه از مهم‌ترین عوامل به شمار می‌روند.

وی یادآور شد: متأسفانه معادن کوکبیه که در سرشاخه‌های این رودخانه قرار دارند، به دلیل برداشت غیر اصولی از بستر رودخانه باعث شده است که بستر رودخانه پایین نشسته آب جمع و تبخیر شده و در ادامه رودخانه جریان نداشته باشد.

انصاری تصریح کرد: ورود پساب‌های فاضلاب را می‌توان به عوامل آلودگی این رودخانه اضافه کرد، به نحوی که هر ساله حجم قابل توجهی از پساب در مناطق مختلف وارد این رودخانه می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل ایجاد بند و سدهایی که در استان همدان بر روی این رودخانه احداث شده، مشکلات متعددی برای حیات این رودخانه ایجاد شده است و در نتیجه مسئولان استان باید پیگیر حق‌آبه قره‌چای از این استان باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: متأسفانه تغییرات موجود رودخانه قره‌چای تأثیر مستقیمی بر خرده اقلیم منطقه داشته است، به نحوی که از سمت شهرستان کمیجان به خنداب شاهد پیشروی کویر و بیابان هستیم.

وی تاکید کرد: یکی از عوامل مهم برای بهبود وضعیت رودخانه قره‌چای کمک همه‌جانبه مردم و مسئولان استان است، به نحوی که باید همه ما دست به دست هم دهیم و مشکلات و عوامل تهدید کننده قره‌چای را کاهش دهیم، به همین دلیل تهیه طرح جامع سامان دهی رودخانه قره‌چای به تصویب رسیده و باید در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار گیرد.

انصاری خاطرنشان کرد: پس از گذشت سال‌های زیاد همچنان حریم رودخانه قره‌چای مشخص نشده و به همین دلیل شاهد پیشروی زمین‌های کشاورزی هستیم، سازمان محیط زیست استان به صورت مکرر بر این منطقه نظارت دارد.

*حفاظت نامناسب از رودخانه قره‌چای

در همین زمینه یکی از فعالان محیط زیست استان گفت: قره‌چای به عنوان یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های استان به شمار رفته که با سرچشمه گرفتن از ارتفاعات شهرستان شازند و عبور از شهرهای مهم استان به دریاچه نمک قم می‌ریزد، بیشتر طول رودخانه قره‌چای از شهرستان خنداب می‌گذرد و به همین دلیل حفاظت از این رودخانه باید با قوت بیشتری در این منطقه انجام شود، این در حالی است که نداشتن اداره محیط زیست چالش اساسی این شهرستان به شمار می‌رود.

محمود کلنگری به خصوصیات حیات وحش منطقه خنداب پرداخت و افزود: این منطقه دارای تنوع زیست محیطی بسیاری است، به نحوی که اکنون شاهد وجود گونه‌های جانوری همچون راسو، سگ آبی، قرقی، مارهای آبی، ماهی، کل و بز، خزندگان مختلف، کبک و تیهو هستیم.

وی با انتقاد از اینکه رودخانه قره‌چای جزو مناطق حفاظت شده 4 گانه نیست، اضافه کرد: متأسفانه به رغم اینکه رودخانه قره‌چای به عنوان یکی از اصلی‌ترین رودخانه‌های کشور به شمار می‌رود، اما آن گونه که باید و شاید سازمان‌های مربوطه در زمینه حفاظت از آن عمل نکرده‌اند.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: با توجه به پتانسیل‌های بسیار زیاد این رودخانه و تنوع زیستی بسیار غنی آن می‌توان در بخش گردشگری با پیش شرط حفظ همه جانبه از محیط زیست اقدامات بیشتری انجام داد و شاهد توسعه روند جذب گردشگر در این منطقه باشیم.

کلنگری ادامه داد: به رغم اینکه در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و برداشت‌های غیر اصولی منابع آبی با مشکلات متعددی روبرو بوده‌ایم، اقدام مناسبی برای تغییر الگوی کشت و استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری انجام نشده است، علاوه بر آن به دلیل نبود حفاظت در برخی از مناطق زمین‌های کشاورزی تا نزدیکی رودخانه نیز گسترش یافته‌اند و این موضوع به معنی به خطر افتادن حیات رودخانه قره‌چای و حیات وحش آن خواهد بود.

یکی دیگر از فعالان محیط زیست نیز با بیان اینکه باید اقدامات بیشتری در زمینه آگاه سازی مردم انجام دهیم، گفت: در برخی از مواقع شاهد هستیم، بسیاری از روستاییان و کشاورزان اقدام به برداشت از آب رودخانه کرده تا بتوانند زمین و باغ‌های کشاورزی خود را آبیاری کنند، که این اقدام باعث کاهش میزان آب رودخانه شده و در مسیرهای بعدی با کمبود آب مواجه می‌شویم.

ماندانا حضرتی ادامه داد: در سال‌های نه چندان دور برداشت آب از این رودخانه و سفره‌های آب زیرزمینی در حد یک زندگی روستایی بود، اما اکنون میزان برداشت آب بسیار افزایش یافته و نتیجه این موضوع نیز کاهش حجم آب رودخانه است.

وی افزود: متأسفانه به نظر می‌رسد، حجم آب رودخانه با کاهش قابل توجه 40 تا 50 درصدی مواجه شده و این موضوع زنگ خطری جدی برای استان و روستاهای منطقه خواهد بود.

این فعال محیط زیست بیان کرد: انتظار می‌رود، فعالان دوست‌دار محیط زیست با برنامه‌ریزی مناسب به پاک‌سازی موقتی رودخانه قره‌چای اقدام کنند، همچنین مسئولان نیز باید اقدامات لازم برای حفاظت و بهبود وضعیت رودخانه را در دستور کار خود قرار دهند.

*افزایش سالانه 3 درصد راندمان مصرف آب؛ برنامه اصلی مسئولان

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز گفت: مهم‌ترین اولویت این سازمان برای حفاظت از منابع آبی پرداخت تسهیلات برای استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری است، به نحوی که اکنون 85 درصد از این تسهیلات به صورت بلاعوض به افراد پرداخت می‌شود، که اولویت پرداخت با شهرستان‌های خنداب، شازند و کمیجان است.

بهنام نصراللهی اظهار داشت: یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌ها، اجرای طرح یکپارچه‌سازی اراضی برای افزایش راندمان تولید و مکانیزاسیون کشاورزی این منطقه بوده، که با توجه به اعتبارات تملکی دولت و مشارکت متقاضیان در برنامه قرار دارد.

وی با بیان اینکه الگوی کشت به کشاورزان ارائه شده، افزود: اولویت در ارائه الگوی کشت پاییزه محصولاتی همچون گندم و جو است، به نحوی که خوشبختانه اقدامات مناسبی برای حذف کشت‌های آب‌بر در استان در دستور کار قرار گرفته است.

نصراللهی افزایش راندمان آب را مهم‌ترین برنامه کوتاه مدت دانست و اضافه کرد: راندمان مصرف آب اکنون 39 درصد است که امیدواریم بتوانیم این میزان را سالانه 3 درصد افزایش داده و پس از 5 سال این عدد را به 48 درصد برسانیم.

*وضعیت رودخانه قره‌چای

مدیر دفتر حفاظت از مهندسی رودخانه و سواحل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: شاید حجم بارندگی در سال‌های اخیر بدون تغییر باقی مانده، اما زمان و نوع بارش‌ها مناسب نبوده است، به عنوان نمونه در گذشته برف در ارتفاعات تا اواخر خرداد و تیر ماه وجود داشت، اما اکنون این موضوع وجود ندارد.

*نقش برداشت از آب‌های زیرزمینی در وضعیت رودخانه قره‌چای

موسی دستار اظهار داشت: در گذشته قره‌چای به عنوان زه‌کش منطقه بوده و آب مورد نیاز منطقه را تأمین می‌کرده است، اما امروز این وضعیت بر عکس شده و منطقه به عنوان زه‌کش قره‌چای ایفای نقش می‌کند، اکنون به دلیل برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و آب این رودخانه، قره چای وضعیت مطلوبی را ندارد.

*تعیین حریم رودخانه

وی تصریح کرد: برای اینکه بتوان اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت رودخانه و تاثیر عوامل مختلف بر آن ر‌ا داشت، ابتدا باید مطالعات لازم انجام شود، به نحوی که بایستی پس از نقشه برداری حریم رودخانه را مشخص کنیم.

مدیر دفتر حفاظت از مهندسی رودخانه و سواحل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان مرکزی ادامه داد: اکنون بیش از 2 هزار و 350 کیلومتر رودخانه و مسیر اصلی در استان وجود دارد، که برای نقشه‌برداری و تعیین حریم آن به بودجه قابل توجهی نیازمند هستیم، به نحوی که باید این اعتبارات به صورت ملی تأمین شود، تا بتوان در چند سال آینده، حریم رودخانه‌های استان را مشخص کرد.

وی افزود: خوشبختانه از سال 81 تا به امروز توانسته‌ایم، نقشه‌های بستر و حریم رودخانه را در اغلب مناطق شهری و روستایی استان مشخص کنیم و بر اساس آخرین آمار، نقشه برداری 530 کیلومتر از رودخانه‌های استان انجام شده و از این مقدار نیز 130 کیلومتر تعیین بستر و حریم شده‌اند.

*میزان اعتبار برای تعیین حریم قره‌چای

مدیر دفتر حفاظت از مهندسی رودخانه و سواحل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: بر اساس برآوردهای ابتدایی اکنون به بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار برای انجام این مهم نیازمند هستیم، این در حالی است که باید سایر هزینه‌ها را نیز در نظر گرفت.

*نحوه حفاظت از رودخانه قره‌چای

وی بیان داشت: در مورد حفاظت از رودخانه اکنون 16 اکیپ گشت و بازرسی در استان مشغول به فعالیت بوده، که به صورت مداوم در سطح استان مشغول به بازرسی از مناطق مختلف استان هستند و در صورت مشاهده هر گونه تصرف رودخانه با متخلفان برخورد می‌شود.

دستار اضافه کرد: اما باید گفت که با توجه به وسعت رودخانه‌های استان نمی‌توان، نظارت مناسبی بر این بخش داشت و به همین دلیل باید مردم به عنوان یاری‌دهندگان اصلی برای حفاظت از رودخانه‌های مهم استان همچون قره‌چای گام بردارند.

*تهیه طرح جامع حفاظت از رودخانه قره‌چای

وی ادامه داد: در سال 75 طرح مطالعاتی در مورد رودخانه‌های استان تهیه شده است، اما برای تهیه طرح جامع حفاظت از رودخانه قره‌چای باید ابتدا نقشه برداری و مطالعات لازم انجام شود، که برای انجام این اقدام نیازمند به تأمین اعتبار هستیم.

 

دستار گفت: به هر حال حفاظت از رودخانه قره‌چای به عنوان شریان حیاتی استان، باید توسط همه اقشار مردم و جامعه انجام شود و بدانیم که اقتصاد و زندگی بخش زیادی از مردم استان به این رودخانه وابسته است و با نابودی آن محیط زیست نیز به خطر خواهد افتاد.

 

اضافه کردن نظر

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب