بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

همزمان با روز جهانی و آغاز هفته محیط زیست، مراسم اعطای دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست روز یکشنبه 17/03/94 با حضور دکتر روحانی رئیس جمهور، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران و پرسنل این سازمان، تعدادی از نمایندگان مجلس، تشکل های مردم نهاد، محیط بانان و برخی از چهره های علمی، فرهنگی و هنری در محل سالن همایش های سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در این مراسم انجمن غار وغارشناسی ایرانیان به انتخاب هیات داوران به عنوان رتبه اول در بخش سازمانهای مردم نهاد برگزیده شده وجایزه ویژه ، لوح تقدیر و تندیس دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از سوی دکتر روحانی ریاست محترم جمهور به جواد نظام دوست رئیس سابق هیات مدیره اعطا شد.

اعطای تندیس رتبه نخست دهمین جایزه ملی محیط زیست از سوی رئیس جمهور به انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

در این مراسم ۱۰ تندیس و ۸ لوح تقدیر به برگزیدگانی که در زمینه حفظ طبیعت و محیط زیست کشور فعالیت های شاخصی انجام داده اند، اهدا شد.

برگزیدگان در چهار گروه ۱) متخصصین، ۲) اشخاص حقوقی، ۳) سازمان های مردم نهاد و ۴) سایر اشخاص، تقسیم بندی و توسط هیئت داوران ارزیابی شدند.

آمار شرکت کنندگان در دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست پس از غربال گری اولیه

پرونده های ثبت شده در دبیرخانه متخصصین 22 سازمانهای دولتی 85 سازمانهای مردم نهاد 12 سایر اشخاص و گروها 42 درمجموع 161 پرونده

مجموع پذیرفته شده گان از کل متخصصین 3 سازمانهای دولتی 8 سازمانهای مردم نهاد 6 سایراشخاص 11

بر اساس نظر هیئت داوران دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست، برگزیدگان این دوره به شرح زیر معرفی شدند:

در بخش متخصصین

رتبه اول دکتر ناصر رزاقی

رتبه دوم دکتر حسین آخانی

در بخش اشخاص حقوقی

رتبه اول پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

رتبه دوم بیمه دانا

در بخش سازمان های مردم نهاد

رتبه اول انجمن غار و غار شناسی ایران

رتبه دوم انجمن طبیعت گران برنا

رتبه سوم انجمن کوهنوردان ایران

در بخش سایر اشخاص

.......... رتبه اول

رتبه دوم ( آقایان مظفر عبدی و صلاح الدین میرانی بصورت مشترک)

رتبه سوم گروه موسیقی خورشید سیاه

همچنین در این مراسم مرتضی روزبه استاندار قزوین، شهرداری منطقه ۱۸ شهر تهران، شهرداری سنگان، ایرج روغنچی دوچرخه سوار ، مصیب شیرانی، بشیرزادگان سازمان بازرسی کل کشور، افشین آذرهوش پژوهشگر و فناور، هادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران لوح تقدیر دریافت کردند.

میزان تاثیر گذاری بر حفاظت، حمایت و بهسازی محیط زیست، میزان تاثیر بر کاهش هزینه ها، نوآوری، میزان ظرفیت سازی زیر بنایی، اقتصادی، فرهنگی ، دامنه تاثیر و فراگیری محلی، استانی، منطقه ای، ملی، بین المللی، میزان تاثیر بر ارتقای علمی و آموزشی، ایثار و فداکاری و داشتن حسن شهرت در زمینه حفاظت محیط زیست از جمله معیارهای ارزشیابی کمیته علمی و هیات داوران در انتخاب برگزیدگان جایزه ملی محیط زیست بوده است.

جواد نظام دوست در خصوص دریافت رتبه نخست انجمن غار و غار شناسی ایران در بخش سازمان های مردم نهاد گفت: «بدون تردید اگر حضور پیشکسوتان درکنارمان از گام نخست و تلاشهای بی وقفه اعضا در جستجو ، اکتشاف ، پیمایش ، نقشه برداری ، فرهنگ سازی ، افزودن علم غارشناسی به غارنوردی ، ایجاد روز غارپاک ، برگزاری بی وقف پنج سال پاکسازی غارها به دست توانمند غارنوردان و داوطلبان حفاظت از آنها ، فعالیت مستمر ، عده ای از عزیزان با هدف اشاعه فرهنگ حفاظت از غارها و اکوسیستم حساس آنها در رسانه ها ، سایتها و فضاهای اجتماعی ، برگزاری کلاس و کارگاههای آموزشی حفاظت از غارها در باشگاهها و گروها ، برگزاری نمایشگاهها ، شرکت در همایش ها و کنفرانس های علمی ،ایجاد مسابقات عکاسی غار و برگزاری دو سالانه آن ، ارائه مقالات به مجامع علمی داخلی و خارجی ، تلاش و موفقیت در عضویت اتحادیه جهانی ، عضویت فعال در کارگروه غارشناسی کشور ، مقابله با تخریب های بی رویه در غارها و ... نبود هرگز مفتخر به دریافت رتبه اول و کسب این جایزه نمی شدیم .»

او ادامه داد: «اما کسب مقام نخست دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست وظیفه ما را برای حفاظت از چیزی که برای آن انجمن تشکیل دادیم بیش از پیش نموده و امیدواریم بتوانیم از این پس با تلاشی مضاعف در این راه مقدس گام های بلندتری برداریم. این جایزه متعلق به تمام غارنوردان و غارشناسانی است که از بدو شروع این راه پر فراز و نشیب با ما بودند و اکنون از فیض حضورشان محرومیم.»

نظام دوست با تاکید برآنکه این جایزه متعلق به تمام غارنوردانی است که در هر تیم و گروه و دسته و موجی ، با عشق به کشورشان غارنوردی می کنند و در کشف ناشناخته ها ، حفاظت و حراست از آنها از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند عنوان کرد: «امروز پس از سالها ورود به غارها به یمن حضور یکایک غارنوردان و غار دوستان در این عرصه ، غار و غارشناسی از روش و دیدگاه صحیح ، در حال اجراست و مسئولین نظام جایگاه آن را پذیرفتند .»

 

 

اضافه کردن نظر

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب