بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «خداکرم جلالی» افزود: طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال برای یک دوره پنج یا ۱۰ ساله آماده شده است و در صورت تامین اعتبار، اجرای آن آغاز می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در این طرح تبدیل بهره برداری های منحصر به چوب به بهره برداری های چندمنظوره و در ابعاد مختلف گنجانده شده است.

به گفته وی، با اجرای این طرح افزون بر حفظ ساختار موجود می توان مجریان طرح های جنگلداری را برای نگهداری و فرصت دادن به جنگل ها آماده کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای این طرح، برداشت از جنگل های شمال به صفر می رسد، گفت: بخش هایی از جنگل که به صورت دست کاشت ایجاد شده است، به عملیات پرورش نیاز دارد و درختان در این بخش ها قطع می شود.

وی درباره یک میلیون هکتار جنگلکاری صورت گرفته، اضافه کرد: نهال های کاشته شده در این زمین ها به مرور زمان به درختان تنومند صنعتی و باارزش تبدیل شده است و بر پایه برنامه مهارت پرورشی و اصول علمی و جنگل شناسی، پایه های آنها قطع می شود.

وی گستره جنگل های کشور را ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۲ فقط یک میلیون هکتار از این جنگل ها بهره برداری می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: بر پایه مصوبه دولت یازدهم، از درختان آسیب دیده جنگل های شمال شامل درختان شکسته، افتاده و آفت زده و همچنین در نقاطی که عملیات پرورشی صورت می گیرد، برداشت انجام می شود.

به گفته این مقام مسئول، پارسال ۵۰۰ هزار مترمکعب برداشت از جنگل های شمال انجام شده که در مقایسه با ۱۵ سال پیش به یک سوم کاهش یافته است.

جلالی تصریح کرد: نهالکاری، خروج دام از جنگل و مرمت جاده ها جزء تکلیف های مجریان طرح های جنگلداری است و در ساختار موجود، مجریان این طرح ها در قبال بهره برداری، کارهای حفاظتی، بهداشتی و توسعه ای انجام می دهند.

جنگل های ایران به پنج ناحیه رویشی تقسیم بندی می شود:

۱) جنگل های هیرکانی در شمال کشور (استان گیلان، مازندران و گلستان) قرار دارد.

۲) در فلات مرکزی ایران جنگل های ناحیه ایران تورانی با مساحتی نزدیک به چهار میلیون و یکصد هزار هکتار، جزء مناطق خشک و نیمه خشک است و به صورت پراکنده دیده می شود.

۳) جنگل های منطقه زاگرس که به طور عمده جنگل های بلوط غرب کشور را تشکیل می دهد.

۴) در ناحیه رویشی خلیج فارس و دریای عمان جنگل های مانگرو (حرا) قرار دارد.

۵) جنگل های ارسباران نیز با مساحتی نزدیک به ۱۴۸ هزار و ۷۰۰ هکتار در شمال غربی ایران شامل استان آذربایجان شرقی، شمال غرب استان اردبیل و حوزه آبخیز رودخانه ارس دیده می شود.

به گزارش، دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها در تاریخ ۹۴/۳/۲۴ توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده است و بررسی این طرح بدون قید فوریت در دستور کار عادی مجلس قرار گرفته است. در صورت تصویب این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، هرگونه بهره برداری از جنگل ها برای یک دوره تنفس ۱۰ ساله ممنوع خواهد شد.

 

منبع : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)


 

اضافه کردن نظر

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب