بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

 

سریال طنز «درحاشیه» به کارگردانی مهران مدیری بیش از آنکه اسباب خنده خلایق را فراهم آورد، خشم و غضب برخی پزشکان را به همراه داشت.

پیش از آغاز پخش سریال، وزیر بهداشت به رئیس سازمان صدا و سیما نامه نوشت و درخواست کرد که در صورت امکان سریال پخش نشود! به فاصله اندکی موج اعتراض برخی پزشکان از تهدید به شکایت قضایی به تجمع و ارسال بیانیه کشید. این ماجراها حتی در خلال تعطیلات نوروز که رسانه های مکتوب و مجازی کجدار و مریز فعالیت می کنند بیشترین سود را به سریال رساند. عده بیشتری مشتاق شدند سریالی را ببیند که در آن چند نفر در پوستین پزشک و کادر پزشکی، به جای درمان به کاسبی می اندیشند و بحث بر سر پزشکان واقعی نیست. نقل می کنند روزی به شیخ اعظم انصاری رحمه الله علیه گفتند : طلبه ای دزدی کرده است. شیخ فرمود: طلبه دزدی نمی کند، بگویید دزدی به لباس طلبگی در آمده است!...حالا این حکایت طنز و «در حاشیه» است.

پزشکانِ گله مند هم دلایل خود را دارند که می توان آنها را شنید. این نخستین اعتراض صنوف به فیلم ها و سریال ها نیست، پیش از این پرستاران به فیلم سینمایی «شوکران»، وکلا به سریال «او یک فرشته بود»، کارمندان اداره ثبت احوال به سریال «مرد هزارچهره»، پلیس ها به فیلم سینمایی«آژانس شیشه ای»، فوتبالیست ها به سریال «سریال پژمان»، بار فروش ها به سریال «سریال زمانه»، سردفتران به سریال «ستایش» و برخی قومیت ها هم به چند سریال اعتراض کرده بودند. سخن ساده است ما تحمل «نقد» نداریم. ترکیب هایی مانند « نقد مشفقانه» و «نقد سازنده» و ... بیش از آنکه به واقعیت نزدیک باشد، تعارف هایی هستند که نه گوینده آن را باور می کند و نه شنونده. بسیاری از ما از اینکه در رسانه ها رفتار و کردار و تصمیم هایمان حلاجی شود گله مندیم. اغلب مدیران و تصمیم گیران از خبرنگاران و قلم به دستان وحشت دارند. آنها را اگر نزدیک خود نگه می دارند نه بر اساس علاقمندی و اشتیاق و باور به کارکرد رسانه، بلکه برای آن است که باور دارند « دوست را باید نزدیک خود نگه داشت، دشمن را نزدیک تر»!

مدیران و صاحبان مشاغل و منافع و منابع از رسانه ها تنها «ستایش» می خواهند. نشان دادن «دستاوردهای مشعشع». حتی اگر در عالم واقع شایسته تحسین نباشند. هر نقد و نگاهی غیر از این می شود «غرض ورزی»، «عناد» و البته « سیاه نمایی و تشویش اذهان عمومی». فارغ از اینکه این نگاه از کجا می آید باید باور کنیم در هر مجموعه ای کمی و کاستی وجود دارد به همین خاطر نگاه نقادانه و چراغ قوه انداختن به تاریکخانه ها به روشن شدن ضعف ها کمک می کند. اگر غیر از این بود نهاد روحانیت که بر کُرسی اخلاق نشسته است چه نیازی به وجود «دادگاه ویژه روحانیت» داشت یا خود قضات و نیروهای نظامی و انتظامی چرا بایستی دادگاه های اختصاصی داشتند؟

به عنوان یک علاقمند محیط زیست بسیار مشتاق هستم که مهران مدیری و باقی طنزپردازان به مقوله محیط زیست ورود کنند. آن را به چالش بکشند و نیشتری بزنند شاید از تشرهای معمول کاری تر باشد. شاید آن وقت با محیط «زیست» مان مهربان تر شویم. گویی که علاقه به محیط زیست به دور از تعارف های معمول و مصوبات قانونی، هیچگاه در «متن» نیست و چه بسا باید «درحاشیه» باشد تا همه نگرانش شوند!

موسفید کرده های وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی نیک می دانند حتی با صرف میلیاردها تومان هزینه نمی توانستند تا این اندازه آن دسته از پزشکان متقلب، پرستاران بی حوصله و کم توان و تنگ خُلق و مدیران کاسب مزاج برخی بیمارستان ها را شرمسار کنند و در معرض قضاوت افکار عمومی بگذارند. سریال «درحاشیه» با همه نقدهایی که بر آن وارد است آینه ای مقابل رفتارهای نادرستی قرار داده است که هر ایرانی دستکم یک مورد از آنها در جریان یک بیماری تجربه کرده است. این توان و قدرت رسانه است که بیش از بخشنامه های هشدار دهنده و توبیخ و کسر حقوق ها می تواند کارکنان هر مجموعه را وادار به اصلاح رفتارشان کند.

مهران مدیری در سال 89 از سوی تشکل «حامیان و دیده‌بانان حیوانات» به واسطه ساخت سریال «قهوه تلخ» که لباس بازیگران آن بیشتر از پوست حیوانات تشکیل شده بود مخاطب نامه ای شماتت آمیز قرار گرفت. او حتی از سوی برخی از علاقمندان حقوق حیوانات مورد نقد قرار گرفت که چرا در سریال «مرد هزار چهره» و فیلم سینمایی «همیشه پای یک زن در میان است» آن همه بر روی خزنده هایی چون «ایگوانا» و «مار بوآ»مانور داد که بعدها به حیوانات خانگی پرمشتری در بازار قاچاق حیوانات ایران تبدیل شدند. مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است.

برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

 

نظرات  

 
0#1RE: آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!احسان شهسواری1394-02-14 07:29
سپاس از جناب آقای محمدی برای متن انتقادی زیباشون
بنده نیز موافقم که با یک سریال طنز بهتر میشود بحث محیط زیست را به نقد کشید و تلنگری باشد برای مسئولین
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب