بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

 

امید باتو : * بحث آموزش یکی از مباحث مهم و زیر بنایی در هر حوزه ایست. آموزش یعنی انتقال بهترین آموخته های دیگران به مخاطبین.

در بحث آموزش بالاخص آموزش کودکان، با صرف هزینه ایی اندک سرمایه گذاری های عظیم فرهنگی، اجتماعی و ... برای آینده انجام می گیرد سرمایه گذاری که در آینده پر بازده خواهد بود. هر چند که سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان نهاد متولی حفظ محیط زیست دارای دفتری بنام آموزش و مشارکتهای مردمی بوده و می بایست پرچمدار آموزش های زیست محیطی در سطح جامعه باشد لکن بدلیل عدم وجود برنامه ایی هدفمند و مدون و بدلیل قائم بودن سازمان به شخص، پس از تغییر مدیریت در سطح کلان، برنامه های این سازمان نیز در هر سطحی از اجرا باز مانده و برنامه های جدید جایگزین آن می گردد.

عقیم ماندن برنامه های دفتر آموزش (چه آموزش های درون سازمانی برای پرسنل و چه آموزش های فرا سازمانی) در دولت های نهم و دهم نیازی به اشاره ندارد. این در حالی است که برای داشتن سازمانی کارآمد و به روز، تداوم و تسلسل آموزش پرسنل آن با دانش روز دنیا امری الزامی و اجتناب ناپذیر بوده و با آموزش این پرسنل می توان سایر آحاد جامعه را تحت آموزش قرار داد. خوشبختانه یکی از اقدامات خوب دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان که جای امیدواری دارد، شروع آموزش دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای تبدیل شدن به تسهیل گران آموزش در مدارس در حوزه محیط زیست می باشد.

به گفته محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، هدف از انجام این مهم تربیت مدرسانی است که بتوانند جانانه و خردمندانه از مکتب مدارس جم و مدرسه طبیعت دفاع کنند و خود به الگوهای اثرگذار برای کودکان مهد کودک و پیش دبستانی و ابتدایی نخست بدل شوند. ورود دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به این موضوع مایه خوشحالی و شعف است و نشان از آن داردکه امر حفاظت از محیط زیست رفته رفته میرود تا به موضوعی فراگیر در سطح نهادها و سازمانها تبدیل شود. این رویکرد جدید که از یک طرف بدلیل افزایش میزان مطالبات محیط زیستی جامعه ایرانی بوده و از طرف دیگر مرهون فضای ایجاد شده در دولت روحانی، جهت طرح این مطالبات است، همان بیدار شدن روح محیط زیست در سطح جامعه بوده ولی شوربختانه متولی و نهاد اصلی آموزشی این کشور یعنی آموزش و پرورش خود غایب ماجراست.

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود. آینده ایی که در آن، در مدارس این کشور در کنار آموزش مفاهیم و مهارتهای علمی، اجتماعی، دینی، فرهنگی و ... آموزش آموزه های زیست محیطی نیز تثبیت شده و نسلی مأنوس و دوستدار طبیعت جهت ساختن آینده ایی بهتر، تربیت و تعلیم داده شوند. پر بیراه نیست اگر ادعا شود محیط زیست تنها و تنها با نهادینه کردن یادگیری الفبای آن در اولین سطوح آموزش حفظ خواهد شد.

در اوضاع و احوال کنونی سازمان حفاظت محیط زیست که مسائل بسیاری را در بطن و حاشیه های خود دارد پرداختن به نکات مثبت عملکرد آن به مثابه یک نقد منصفانه، جهت رشد و ارتقای شاخص های عملکردی امری لازم و ضروری به نظر می آید. چرا که با رصد کردن فعالیتهای سازمانی توسط کارشناسان می توان در بررسی عملکرد سازمان سهیم گردیده و این یکی از ابتدایی ترین شیوه های تقسیم قدرت در سازمان می باشد.

در این صورت می توان به نقاط ضعف و قوت این اقدامات پی برده و در صورت تسری دادن این نوع کار و فعالیتها به استانها (بعنوان قاعده محیط زیست کشور) بهترین الگوی ممکن را اجرا نمود. البته از محمد درویش انتظار می رود همانگونه که به سهم خویش با ابداع روش های خلاقانه سعی در ایجاد پویایی و زنده نگهداشتن روح خدمت در بدنه سازمان دارد، ضمن تداوم آموزش کارشناسان دلسوز و زحمتکش محیط زیست، زمینه مشارکت و سهیم شدن آنان در این مقوله را فراهم نماید.

*کارشناس محیط زیست

منبعزیست بوم

 

 

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب