بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد. شاید در نگاه اول ورود متخصصین از حوزه های علمی پژوهشی کشور به جایگاههای مدیریت اجرایی در سازمان حفاظت محیط زیست خوشایند به نظر آید، اما واقعیت این است که این سازمان مهلک ترین زخمها را از اینگونه انتصابات بر پيكر خود دیده است .

دانش محیط زیست دانشی است بین رشته اي، علوم متنوعی از جمله: شیمی، بیوشیمی، پتروشیمی، مهندسی صنایع، آب و فاضلاب، بیولوژی، جانورشناسی، گیاه شناسی، اکولوژی، لیمنولوژی، آبخیزداری، جنگل شناسی، کویرشناسی، جغرافیا، حقوق و بسیاری از علوم دیگر در ارتباط مستقیم با این رشته هستند و به همین دلیل است که امروزه گرایشهای مختلفی از رشته محیط زیست در دانشگاهها ایجاد شده که متخصصین و اساتید دانشگاهها معمولا در یکی از اين رشته ها آنهم صرفا در مقام تئوری(نه عمل) دارای تخصصند اما هرگز از پس مدیریت یک مجموعه ی پیچیده ی چندین رشته ای عملیاتی بر نخواهند آمد زیرا فعالیت های محیط زیست میدانی و عملیاتی است و اینگونه مدیران وقت و توان انجام چنین اموری را ندارند در عوض پرسنل و کارشناسانی که سالهای زیادی در این سازمان در بخشهای مختلف خدمت کرده اند بصورت علمی و عملي با تک تک علوم ذیربط و نحوه اثربخشی آنها بر محیط زیست آشنا شده و تجربیات خود را در کارگاهها و دوره های آموزشی افزوده و مجهز به علم روز گردیده اند از قدرت و تسلط به مراتب بیشتری نسبت به مدیران تک بعدی دانشگاهی برخوردارند. این در حالیست که مدیران دانشگاهی هیچگونه آشنایی از پیشینه و تاریخچه ،سوابق و نیز قوانین و مقررات در حوزه های مختلف اعم از اداری، مالی و تخصصی نداشته و چه بسا این عدم آگاهی ها، تصمیمات خلق الساعه ای را دامن زده که پیامدهای سوء زیست محیطی آن سالها و گاهي تا ابد پابرجاست. از سویی این قبیل مدیران هرگز حقوق دریافتی ناچیز سازمان را به حقوق عالی هیئت علمی خود ترجیح نمیدهند و همواره نیم نگاهی به بازگشت به کسوت استادی خود دارند.

به همین دلیل است که هرگز تمام وقت در اختیار سازمان نبوده و نیستند وبا توجه به دلیل عدم اشراف به بخش مربوطه دیگران انرا مدیریت می کنندو ضمن ادامه تدریس در دانشگاه در حین مدیریت، همکاریهای دیگری نیز با استفاده از موقعیت خود به نفع دوستان دانشگاهی برقرار میسازند که این مورد اخیر با هدایت منابع مالی سازمان به سمت دانشگاه متبوع خود برای روزهای بعد از دوره مدیریت بسیار کارساز است!

نکته دیگر کوچ و خروج یکباره و اتوبوسی این مدیران وارداتی بعد از اتمام دوره چهارساله یا هشت ساله مدیریتشان است که تمامی تجربیات کسب شده، تجارب حاصله از سفرهای خارجی و داخلی و اطلاعات مکتسبه که حاصل هزینه های هنگفت از بیت المال و بودجه ضعیف سازمان است را نهایتا از این سازمان خارج میکنند.

اما قضیه آنجایی غم انگیزتر میشود که نگاهی بیندازیم به قراردادهای منعقده از محل اعتبارات پژوهشی و مطالعاتی سازمان که معمولا بیش از 50 درصد اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای این سازمان را تشکیل داده است. قرار بر این است که اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای همانگونه که از نامشان پیداست منجر به تولید علم یا ثروت ملی شوند اما شوربختانه مشاهده میکنیم که حاصل تمامی قراردادهای منعقده با یاران و دوستان و همکاران دانشگاهی این گونه مدیران ختم به چند جلد گزارش شده اند که حتی در خود سازمان نیز هیچکس آنها را نخوانده چه برسد به اجرا...

کاش اینگونه دوستان دانشگاهی یکبار برای همیشه یکی را انتخاب کنند. یا حقوق چندین میلیونی هیئت علمی را و یا اشغال کرسیهای مدیریت و مزایای آن را که با یک دست دو هندوانه برداشتن خطاست. البته چه بسا اساتید برجسته و صاحب نام کشور نیز هستند که علیرغم دعوت مسئولین اجرایی، با درک و بینش صحیحی که از نقش خود در ارتقاء علمی کشور دارند هرگز به انتصاب در پستهای مدیریتی تن نداده اند که جای تحسین و تقدیر دارد...

 

*معاون اسبق محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست

منبع زیست بوم 

 

اضافه کردن نظر

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب