بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت: فناوری‌های مؤثر در بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش آلودگی‌ها، مانند آنچه در حوزه انرژی‌های خورشیدی و بادی و نیز در زمینه بازیافت و مدیریت پسماند، اصلاح الگوی مصرف آب و کشاورزی پایدار و سازگار با تغییر اقلیم است، مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار داشته و می‌توانند توسط بانوان کارآفرین هدایت و راه اندازی شوند .

به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، معصومه ابتکار در پیامی به دوازدهمین همایش ملی کسب‌ و کار و کارآفرینی در حوزه محیط‌ زیست که در دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به اینکه زمین، تنها مأمن بشر با چالش‌های خطرناکی روبروست، گفت: جهان به دنبال ترسیم چشم‌اندازی نوین است تا روند تخریب و نابودی را کُند و متوقف سازد. به این منظور اقتصاد پایدار و سبز یکی از اهداف بلندمدت بشریت برای نجات زمین است. اقتصاد سبز، اقتصادی دانش‌بنیان و بر پایه نوآوری، فناوری و شایستگی است؛ اقتصادی که در کشور ما با پشتوانه بانوان کارآفرین می‌تواند مراتب رشد را با سرعت بیشتری طی کند.

وی مشارکت زنان و بهره‌گیری از آن‌ها در پروژه‌های اقتصادی و ایجاد توانایی برابر را زمینه‌ساز توسعه کشور خواند و افزود: رشد و توسعه اشتغال زنان به کاهش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده منجر شده و بهبود نگرش، بینش و مهارت ایشان در ساختن نسلی بهتر برای فردا، تعیین‌کننده است. به خصوص آنکه برای ایرانیان ترویج کارآفرینی و سرمایه‌گذاری خصوصی براساس اصل 44 قانون اساسی از اهداف ملی و مهم به شمار می‌رود.

وی همچنین به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز اشاره کرد و افزود: فناوری‌های مؤثر در بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش آلودگی‌ها، مانند آنچه در حوزه انرژی‌های خورشیدی و بادی و نیز در زمینه بازیافت و مدیریت پسماند، اصلاح الگوی مصرف آب و کشاورزی پایدار و سازگار با تغییر اقلیم است، مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار داشته و می‌توانند توسط بانوان کارآفرین هدایت و راه اندازی شوند.

ابتکار در پایان به تلاش موثر و چندین ساله انجمن زنان کارآفرین اشاره کرد و گفت: در شرایطی که کشور به سوی اقتصاد پایدار و سبز گام برمی‌دارد، برگزاری همایش «کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه محیط زیست» نشان‌دهنده توجه این انجمن به نیازها و دانش روز است. این نگاه می‌تواند همگام شدن زنان با اقتصاد مقاومتی را نیز ممکن سازد و به ویژه در حوزه مشاغل خانگی به منظور تقویت اقتصاد خانواده راهکارهای مهمی ارائه دهد.

اعطای تسهیلات به صاحبان مشاغل سبز

در ادامه، زهرا جواهریان مدیر کل توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در سخنانی گفت : در آینده نزدیک به کارآفرینانی که شغل‌های همگام با محیط زیست ایجاد می‌کنند تسهیلات کم‌بهره داده می شود.

وی هدف از این کار را حمایت از سرمایه‌گذاران مشاغل سبز و حامیان محیط زیست اعلام کرد و افزود در حال حاضر 400 شغل سبز در کشور شناسایی شده است.

زهرا جواهریان با اشاره به اینکه تاکنون سقف این تسهیلات مشخص نشده است افزود: چگونگی اعطای تسهیلات به مشاغل سبز و دستورالعمل آن در حال تدوین است که پس از اجرای این طرح ملی ، کار آفرینان مشاغل سبز به بانک های عامل و صندوق ملی حمایت محیط زیست معرفی خواهند شد.

وی شغل‌افزایی، حفظ و حراست از محیط زیست و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود برای توسعه پایدار را از مهمترین اهداف این کار اعلام کرد.

مدیر کل توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از اجرای طرح شناساندن شغل سبز به شهروندان 20 استان خبر داد و افزود : صنایع دستی یکی از شغل‌های سبز است.

 

 

اضافه کردن نظر

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب