بنر
سه شنبه, 25 مهر 1396
بنر

با ما از طریق سامانه

پیام کوتاه در ارتباط باشید

30007957007633

آمار بازدید

مطالب ویژه


پیام تسلیت ابتکار به مناسبت

درگذشت دکتر محمدباقر صدوق

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدباقر صدوق از چهره های خدوم محیط زیست کشور را تسلیت گفت .

ادامه مطلب
 


در گفت وگوی مفصل ایرنا با یک جامعه شناس

بحران آلودگی هوا در ایران ثمره فرهنگ مصرف گرایی است

ایرنا - احمد بخارایی جامعه شناس معتقد است ریشه بحران آلودگی هوا و دیگر مسائل زیست محیطی کشور، رواج فرهنگ مصرف گرایی است .

ادامه مطلب
 


طرح‌های شکست‌خورده تمامی ندارند

اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند !

مژگان جمشیدی

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند.

ادامه مطلب
 


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

ادامه مطلب
 


گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

شناسایی 400 شغل سبز در کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت:

ادامه مطلب
 


اساتید دانشگاه و چالش مدیریتی سازمان محیط زیست

محمدباقر صدوق*

انتصاب اساتید دانشگاهها در سمت مدیران اجرایی سازمان از سال 1376 با ورود خانم دکتر ابتکار که خود نیز دانشگاهی است باب شد.

ادامه مطلب
 


جهان آرام آرام زيست محيطي مي‌شود

اسماعيل كهرم

مدرسه‌ها تعطيل شده بودند،‌ جوان‌ها دسته‌دسته راهي خانه مي‌شدند. سه چهار نفر جلوي بنده راه مي‌رفتند. به رديفي از شمشادها رسيدند. دست خود را روي برگ شمشادها به حركت درآوردند.

ادامه مطلب
 


 

آموزش تسهیل گران راهی بسوی نهادینه شدن الفبای محیط زیست

ورود دیر هنگام سازمان به مقوله آموزش که یکی از مهمترین و ضروری ترین مباحث در راستای حفظ محیط زیست می باشد خود جای نقد دارد اما با قرار گرفتن آن در ابتدای مسیر و شروع مجدد فعالیت های این دفتر می توان به آینده خوشبین بود .

ادامه مطلب
 


کشتی تا یتانیک دولت‌ سالاری در خشکی غرق می ‌شود

حسام‌الدین آشنا

هشدار درباره بحران آب امری نوپدید نیست. از هشدارهای دهه‌های 40 و 50 شمسی درخصوص ظرفیت بروز بحران تاکنون؛ همه شواهد نشان می‌دهد پیدایش بحران و نپرداختن به راهکارهای مدیریت آن، نه معلول ضعف دانایی، بلکه محصول «ناتوانی سیستمی» است.

ادامه مطلب
 


آقای مهران مدیری لطفاً محیط زیست را به « حاشیه » ببرید!

زیست بوم/ احسان محمدی:

مهران مدیری جز یکبار در «شوخی کردم» کمتر به مقوله محیط زیست پرداخته است. برای همین شاید آرزو و انتظار بزرگی نباشد که علاقمندان محیط زیست از او بخواهند این حوزه را به «حاشیه» ببرد شاید آنها که خود را خواب زده اند از خنده تلخ اطرافیان بیدار شوند و به محیط زیست بیشتر توجه کنند.

ادامه مطلب


چرا جامعه‌شناسی محیط زیست؟

شاخه‌ی تخصصی بسیار مهم و معروف "جامعه‌شناسی محیط زیست" آنقدرها که باید، در ایران شناخته شده نیست، مثل برخی دیگر از حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی.

البته "جامعه‌شناسی محیط زیست" که "جامعه‌شناسی آب" هم زیر مجموعه‌ی آن قرار می‌گیرد، در دنیا نیز موضوعی جدید و نوپا است. اگر عمر جامعه‌شناسی را به مفهوم یک رشته‌ی تخصصی نهادی، در دنیا 200 ساله بدانیم، عمر "جامعه‌شناسی محیط زیست" بیش از 30 الی 40 سال نیست و در واقع از دهه 1970 به این طرف و در پی گسترش جنبش‌های حامی محیط زیست شکل گرفته است. طبیعی است با وجود نوپابودن این زیرشاخه‌ی جامعه‌شناسی در دنیا، در ایران هم این رشته‌ی تخصصی-کاربردی چندان شناخته‌شده نباشد.
"محیط زیست" موضوعی کاملا بین رشته‌ای است و ابعاد مختلف آن در تخصص‌های مختلف علمی قابل بررسی است.
"جامعه‌شناسی محیط زیست" به معنای خاص در سه مفهوم کلیدی خاستگاه، پیامدها، و راهکارهای مهار و انطباق، که محورهای اصلی بحران‌های محیط‌زیستی را شکل می‌دهند، می‌تواند ورود پیدا کند و در چند حوزه‌ی مطالعاتی-پژوهشی موثر باشد:

حوزه اول، شناخت بسترهای تاریخی، سیاسی، فلسفی و اقتصادی است که مشکلات محیط زیستی و مسائل آب را ایجاد کرده‌اند. مثلا بخش مهمی از مشکلات محیط زیست در سراسر جهان و من جمله ایران، حاصل نگاه انسان-محور به جهان پیرامون است؛ نگاهی که تمامی کاینات را فروتر از آدمی و در خدمت او می‌داند و انسان می‌تواند برای راحت‌تر زندگی کردن خود، هرچه می‌تواند انجام بدهد و به هرکجا که دستش می‌رسد دست‌اندازی کند و در هرکجای زمین و هر نقطه‌ی آسمان و در قعر اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد تعرض کند. با شروع خود-محوری انسان در طبیعت است که قهقرای بی‌بازگشت طبیعت آغاز شده و هرکجا که توسعه نایافته‌تر و توسعه ناپایدارتر، قهقرا هم به شکلی افزون‌تر و ویرانگرتر نمود یافته است. جامعه‌شناسی نقش مهمی در تبیین تاثیر بسترهای تاریخی، سیاسی و فلسفی و به ویژه فلسفه‌ی مدرن در ایجاد مشکلات محیط زیستی دارد.
حوزه دوم مطالعاتی جامعه‌شناسی در حوزه محیط زیست، که در پی حوزه اول شکل می‌گیرد، و اهمیت حضور مطالعات اجتماعی را بازنمایی می‌کند، حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی است؛ که در کشور ما، حوزه‌ای عمدتا مهندسی-محور است و در آن توجهی جدی و اثربخش به بهره‌گیری از علوم انسانی به معنای عام و مطالعات اجتماعی به مفهوم خاص وجود ندارد. لازم است جامعه شناسی آن دسته از دلایل قهقرای محیط زیست را که پیامدهای توسعه ناپایدار و مهندسی ناپایدار زمین است توضیح دهد و نقش جامعه‌شناسی را به‌روشنی بازنمایی کند. سال‌هاست جهان پی به ویرانگری طرح‌های توسعه‌ي مهندسی-محور و کم‌‌توجه به ملاحظات اجتماعی و فرهنگی برده و به رعایت ملاحظات فرهنگی و اجتماعی در طرح‌های فنی-توسعه‌ای تن داده است. اما به نظر می‌رسد در ایران همچنان نگاهی عمدتا فنی و مهندسی به پروژه‌های توسعه‌ای حاکم است و پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی معمولا در حد ژست پژوهشی، در پروژه‌های کلیدی ملی و محلی حضور دارند و عمدتا توجه بنیادی به تبعات میان‌مدت و بلندمدت و نگران‌کننده‌ی اجتماعی-فرهنگی این پروژه‌ها بر زمین، اقلیم، خاک، انسان و زیست‌بوم بشر در این خطه از زمین نمی‌شود.

حوزه‌ی سوم، که االبته مهم‌ترین زمینه‌ی انجام مطالعات اجتماعی در حوزه‌ی محیط زیست هم هست، حوزه پیش‌بینی، مهار و انطباق با پیامدهای بحران‌های محیط زیستی و اقلیمی است. خشکسالی دارد با خشونت و سرسختی و تلخی در کشور ما دامن می‌گستراند و دیر نیست که دامن‌گیر خانه‌ها و دمساز سرسخت و بیرحم هرروزه‌ی جامعه شهری شود؛ بحران بدفرجامی که تبعات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گسترده‌اش به زودی و به سختی کام ما را تلخ خواهد کرد. "جامعه شناسی محیط زیست "بی‌شک تنها حوزه‌ای است که قادر است تبعات اجتماعی گسترده این بدفرجامی را توضیح دهد و قبل از گسترش، همه‌گیری و غیرقابل کنترل شدن پیامدها، نسبت به وقوع آن هشدار دهد و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان را برانگیزد تا با برنامه‌ریزی مناسب و توسعه راهکارهای انطباق، این پیامدها را به حداقل برسانند.

باید توجه داشت کلی‌گویی‌هایی که با چاشنی چند واژه‌ی جامعه شناختی در مباحث آب و محیط زیست مطرح می‌شوند، یا مطالعات کم‌مایه‌ی جامعه‌شناختی در حوزه‌ی محیط زیست و یا دستورالعمل‌های توجیهی که به ظاهر در قالب مطالعات جامعه شناختی مطرح می‌شود، اما در واقع گزارش‌هایی فرمایشی‌اند تا راهکارهای پذیراندن طرح‌های ویرانگر توسعه‌ی ناپایدار به جامعه محلی را به کارفرمایان بیاموزاند،‌ قطعا در ردیف "جامعه‌شناسی محیط زیست" متعهد قرار نمی‌گیرد.

باشد که نقش مطالعات اجتماعی در حوزه‌ی اقلیم و محیط زیست، و "جامعه‌شناسی محیط زیست" به یک واقعیت پذیرفته‌شده‌ی تخصصی تبدیل شود و به عنوان اولین گام، جامعه‌شناسی محیط زیست و جامعه‌شناسی آب به عنوان دو رویکرد جدی پژوهشی - علمی نه تنها به عنوان سرفصل‌های مستقل و واحد مستقل آموزشی، بلکه به عنوان یک رشته‌ی مستقل در دانشگاه‌های جامع تاسیس و تدریس شود.

 

منبع : خبرگزاری مستقل محیط زیست(ایرن)


 

اضافه کردن نظر

ورود به سایت

بنر
بنر
بنر

اخبار ویژه


 

به بهانه در گذشت محمدعلی اینانلو

ماه دیگر برای من طلوع نمی کند

این یکی که امشب دارد غروب می کند چیز عجیبی است دقیقا هشتصدمین غروب هلال ماه است در طول زندگی من ، غروبی که شاید ماه دیگر طلوعش را نبینم ، برقی گذرا از سینه ام می گذرد ، ماه دیگر برای من طلوع نمی کند...

ادامه مطلب
 


طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد .

ادامه مطلب
 


بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین برآورد شد.

ادامه مطلب
 


تمامی پروژه‌های عمرانی کشور باید دارای پیوست زیست محیطی باشد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اجرای تمام پروژه‌های عمرانی کشور باید با پیوست زیست محیطی باشد .

ادامه مطلب
 


مدیرکل جدید محیط زیست استان مرکزی معرفی شد

با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حسینعلی ابراهیمی کارنامی بعنوان مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان مرکزی معرفی شد .

ادامه مطلب
 


تقدیر رییس جمهور از انجمن غار وغارشناسی ایرانیان

انجمن غار وغارشناسی ایرانیان پاداش شش سال تلاش پیاپی درخصوص شناسایی ، ثبت ، نقشه برداری و حفاظت ازغارها را دردهمین دوره جایزه ملی محیط زیست از دست بالاترین مقام اجرایی کشور دریافت کرد .

ادامه مطلب
 


تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تقویت برنامه های حمایت و احیای 5 تالاب مهم کشور در سال 94 خبر داد .

Read more text
 


 

حکم اعدام محیط‌بان دنایی نقض شد

دیوان عالی کشور حکم قصاص محیط‌بان غلامحسین خالدی را که سه بار توسط شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شده بود، نقض و رسیدگی به پرونده را به شعبه دیگر این دادگاه ارجاع کرد .

ادامه مطلب
 


لاله واژگون مراتع استان مرکزی در معرض انقراض

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: لاله های واژگون، شاه گل عرصه‌های طبیعی در سطح این استان در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

ادامه مطلب
 


نفس‌های رودخانه قره‌چای به شماره افتاده

رودخانه قره‌چای در وضعیت قرمز قرار دارد

رودخانه دائمی قره‌چای در استان مرکزی همچون رگ حیاتی در کالبد حیات این استان در سال‌های طولانی نقش مهمی در زندگی مردمان این خطه از کشورمان داشته است.

ادامه مطلب